28. marta 2017. godine, održan je u Lepenskom Viru skup ljudi, koji su pre pedesetak godina na različite načine učestvovali u otkriću i dokumentovanju ovog izuzetnog arheološkog lokaliteta. Inicijativu za okupljanje je dao Hristivoje Pavlović, arhitekta i zaljubljenik u Lepenski Vir, a povod je taj što se ove godine navršava 50 godina od kada je Prof Dr Dragoslav Srejović obavestio javnost o svom otkriću. Hristivojev predlog je podržan od strane uprave Muzeja Lepenskog Vira, kao i od Turističke organizacije Srbije.
Spisak putnika:
- Hristivoje Pavlović, arhitekt
- Milorad Stojić, arheolog
- Ivanka Crnobrnja, arh
- Nikola Crnobrnja, arheolog
- Dušica Benat Savić, arheolog
- Dubravka Dugonja, arheolog
- Neša Radojčić, arheolog
- Srboljub-Bata Rogan, arh
- Tanja Rogan, arh
- Zoran Simić, arh
- Dragoljub Bojović, arheolog
- Milenko Bogdanović, arheolog
- Tanja Karavelić, vajar
- Ilja Slani, novinar, koji je izveštavao sa iskopavanja
- Boris Subašić, novinar
- Ranka Pavlović, novinar
- Laura Barna, književnik
- Bora Dimitrijević, arheolog,
Obavešteni, ali sprečeni zbog drugih obaveza ili bolesti
Vidojko Jović, geolog
Milka Čanak Medić, arhitekta
Predrać Ristić-Isus, arh.
Ljubinka Babović, arheolog
Saša Bačkalov, arheolog
Jovan Sivački, slikar
Jasmina Tatarac Stanković, predstavnik u UNESCO – u
Imali smo posebnu čast da skup otvori Prof Dr Milorad Stojić, arheolog, član Društva “Vlašići”, koji je, kao student arheologije bio u timu Prof Srejovića, na iskopavanju Lepenskog Vira.
Ovo i jeste bio skup starih prijatelja, koji su imali priliku da evociraju svoje uspomene sa lokaliteta, da se ispričaju i ponovo budu deo ovog veličanstvenog mesta.
Apel iz Lepenskog Vira
Prošlo je 50 godina od kako je domaća i svetska javnost zvanično obaveštena (16. avgusta 1967.) o nalazima na arheološkom lokalitetu Lepenski Vir u Đerdapskoj klisuri. Tim povodom, deo stručne ekipe arheologa i arhitekata, koji su svojevremeno učestvovali u njegovom istraživanju, kao i sadašnji istraživači, nastavljači njihovog rada, žele da upute
APEL javnosti na neophodnost podizanja sopstvene svesti o svetskom značaju ovog nalazišta iz perioda srednjeg i mlađeg kamenog doba. Istovremeno, šaljemo i poziv nadležnim institucijama za upućivanje odgovarajućeg predloga organizaciji UNESCO, radi svrstavanja Lepenskog Vira na zasluženo mesto na listi svetske baštine.
Ovo nije samo privilegija, već obaveza i dužnost države Srbije, jer isključivo ona, kao zemlja baštinik, može podneti zahtev toj međunarodnoj instituciji.